22 października 2024 r. w Gminnym Zespole Szkół w Łagowie odbyły się eliminacje Gminnego Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Kieleckiego. W turnieju udział brały szkoły z terenu gminy Łagów: SP Piotrów, SP Zbelutka i gospodarze turnieju – SP Łagów. Warto nadmienić, iż zwyciężył zespół z Łagowa, reprezentowany przez chłopcy z klasy VI sportowej. Dyrektor Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie pan Zdzisław Zwoliński podsumował zawody i wręczył pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek. Reprezentacja SP Łagów: Artur Walczyk, Błażej Tyrała, Jan Barański, Oskar Rycąbel, Stefan Fułat, Konrad Janik, Kacper Łata, Jakub Majewski, Dawid Bera, Kuba Banakiewicz, Bartłomiej Kozłowski, Adam Wójcik, Norbert Wiącek, Kamil Rządkowski, Mateusz Lesiak.
Trenerzy zespołu: Jan Bąk, Robert Zieliński.
Szkoła z Łagowa reprezentantem gminy Łagów w Finale Turnieju o Puchar Starosty Kieleckiego
„ Popołudnie na sportowo- rowerowo”
21 października przed godziną szesnastą przed budynek naszej szkoły zaczęły podjeżdżać dzieci na rowerach, które aż błyszczały od odblasków. Pojazdy wzięły udział w konkursie „ Rower z klasą’. Okazało się, że dzieci doskonale wiedzą jak bezpiecznie poruszać się rowerem i jak należy go przygotować przed wyruszeniem w podróż. Po obejrzeniu pojazdów dzieci i ich rodzice rozpoczęli wspólną zabawę oczywiście wcześniej wysłuchawszy pogadanki na temat roli i niezbędności odblasków.
Akcja „ Ratujemy życie”
Życie jest tym, co mamy najcenniejszego i wszyscy musimy umieć je ratować. Taki też cel miała akcja przeprowadzona 18 października wśród trzecioklasistów z Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie. Dzielnicowa pani Anna Strzelecka, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej: pani Jolanta Gadowska, pan Mariusz Jarek oraz dyrektor szkoły pan Zdzisław Zwoliński uczyli dzieci jak reagować w sytuacji zagrożenia życia.
Wszystko zaczęło się od apelu, na którym zjawili się uczniowie wraz z wychowawcami wszyscy ubrani w odblaski, bowiem właśnie wtedy trwał „ Dzień Kamizelki Odblaskowej”. Po krótkiej pogadance na temat funkcji odblaskowych elementów uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy i zaczęli pracę metodą warsztatową. W sposób praktyczny uczyli się przekazywania właściwych informacji podczas wzywania służb ratowniczych, układani poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, resuscytacji oraz poznawali wyposażenie wozu strażackiego. Dzieci były bardzo zaangażowane i z zapałem wykonywały kolejne działania. Dziękujemy wszystkim prowadzącym za fachowe porady i dzieciom, które jeszcze długo po zakończeniu zajęć komentowały je z wypiekami na twarzach.
Ślubowanie i pasowanie w Lechówku
17 października w Szkole Filialnej w Lechówku od rana panowała świąteczna atmosfera. W tym dniu w obecności dyrektora Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie pana Zdzisława Zwolińskiego oraz rodziców odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej, a także pasowanie na przedszkolaka. Uroczystość została poprzedzona występami artystycznymi. Wypowiedziany tekst przysięgi oraz słowa wierszy i piosenek, dają powód do tego, aby twierdzić, że dzieci gotowe są do sumiennej pracy w przedszkolu i szkole. Na zakończenie wychowankowie otrzymali upominki i udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Ślubowanie klasy sportowej
17 października w trakcie uroczystego apelu szkolnego odbyło się ślubowanie klasy IV sportowej. Młodzi entuzjaści sportu, w obecności dyrekcji, zaproszonych gości, wychowawcy, nauczycieli złożyli przyrzeczenie godnie reprezentować naszą placówkę, z honorem i zasadą fair play podchodzić do wszelkiej rywalizacji. To kolejne pokolenie sportowe, które rozpoczyna edukację w naszej placówce.
Życzymy sukcesów!
Część apelu została przeznaczona na rozpropagowanie akcji „Odblaskowa szkoła”.
Bezpieczny przystanek
W piękny, jesienny dzień uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami uroczyście rozwiesili przygotowane plakaty przypominające dzieciom o bezpiecznych zasadach podróży. Wszyscy korzystamy z komunikacji i wszyscy musimy zachowywać się tak, aby bezpiecznie poczekać na autobus, wsiąść do niego, dojechać do celu i wysiąść. Kolorowe plakaty już co dzień będą przypominały , że podczas podróży obowiązują wszystkich zasady.
Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego
Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Łagowie w klasach IV –VIII i Szkoły Branżowej odbyły się w tym roku szkolnym 7 października W połowie września ruszyła kampania wyborcza.
Kandydaci do Zarządu Samorządu Uczniowskiego przygotowali plakaty przedstawiające ich programy wyborcze, w których opisali pomysły odnośnie działalności Samorządu Uczniowskiego. Wszystkie plakaty uczniów zostały wywieszone na II piętrze szkoły. Do Zarządu Samorządu Uczniowskiego zostali powołani uczniowie z największą ilością głosów. Z klas IV - VI i Szkoły Branżowej po jednym kandydacie z każdej klasy, natomiast z klas VII -VIII po dwóch kandydatów. Pod koniec września powołana została Szkolna Komisja Wyborcza na czele z przewodniczącym. W skład Komisji Wyborczej wchodził jeden przedstawiciel z każdej klasy. Na zebraniu 1 października opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zapoznali członków Komisji Wyborczej z ich obowiązkami wynikającymi z pełnionych funkcji. 7 października 2024 roku odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie głosowali od godz. 8:00 do 10:30 na I piętrze szkoły. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. Po zakończonych wyborach głosy zostały wyciągnięte z urn i dokładnie policzone. Następnie został spisanyprotokół, a wyniki ogłoszone w dzienniku Librus. 8 października odbyło się zebranie członków Zarządu Samorządu Uczniowskiego w celu wybrania prezydium. Podczas głosowania, na podstawie zdobytych głosów zgodnie z regulaminem, wybrano przewodniczącego, zastępcę, sekretarza oraz powołano sekcje.
Skład Zarządu Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2024/2025:
przewodniczący: Nikola Skowrońska
zastępca: Julia Zielińska
sekretarz: Oliwia Łata
Sekcja organizacyjno – porządkowa:
Nikola Rachunek, Dawid Staniek, Oliwia Maluszczak, Miłosz Kokosa
Sekcja informacyjna:
Wojciech Kokosa, Jacek Pióro, Jakub Zieja, Julia Wąsik
Sekcja dekoracyjna:Bernadeta Serwata, Tatiana Czerwiec, Ania Lech, Magdalena Kołbuc, Nikola Czajkowska.
Serdecznie gratulujemy nowemu Zarządowi Samorządu Uczniowskiego. Życzymy wytrwałości i pomysłowości w realizowaniu obietnic wyborczych.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Karta rowerowa
Od 30 września do 16 października 2024 r. w naszej szkole odbywał się egzamin na kartę rowerową. Część teoretyczna miała formę pisemną i polegał na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 25 pytań. Do pozytywnego zaliczenia należało uzyskać minimum 80% prawidłowych odpowiedzi. Zakres tematyczny testu obejmował: ogólne przepisy ruchu drogowego, rozpoznawanie znaków i sygnałów drogowych, wyposażenie roweru, pierwszeństwo przejazdu, zachowanie rowerzysty i pieszego na drodze oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Część praktyczna odbyła się 16 października. Miejscem egzaminu był plac apelowy przy naszej szkole.
Ocenie podlegało:
- płynne wykonywanie manewrów w ruchu drogowym podczas jazdy rowerem,
- odpowiednia pozycja rowerzysty podczas jazdy oraz umiejętność zwracania uwagi na znaki i innych uczestników ruchu drogowego,
- umiejętne sygnalizowanie zmian kierunku jazdy oraz upewnianie się o możliwości ich wykonania,
- jazda wytyczonym pasem ruchu oraz umiejętność hamowania i zatrzymywania pojazdu w określonym miejscu.
Do części teoretycznej przystąpiło 62 uczniów, z czego 33 uzyskało wynik pozytywny. Do części praktycznej przystąpiło 33 uczniów, wszyscy otrzymali wynik pozytywny, a sam egzamin wzbudził u uczniów ogromne emocje. Serdeczne podziękowania kierujemy do policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach za pomoc w przeprowadzeniu części praktycznej egzaminu. Mamy nadzieję, że nasza współpraca poprawi bezpieczeństwo na lokalnych drogach. Kolejną edycję egzaminu na kartę rowerową planujemy w czerwcu 2025 roku.
Egzamin ze strony szkoły przygotowali Wiesław Nawrocki i Robert Zieliński.
Inauguracja „Pól Nadziei”
„Pola Nadziei” to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem pozyskiwanie środków na funkcjonowanie hospicjum, a także szerzenie idei hospicyjnej, propagowanie bezinteresownej pomocy dla nieuleczalnie chorych i opieki paliatywnej. Celem akcji jest również zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej potrzeb fizycznych, psychicznych i duchowych osób chorych i cierpiących. Pierwszym etapem akcji była inauguracyjna msza święta, która odbyła się 2 października 2024 roku w kościele p.w. Św. Franciszka z Asyżu. W modlitwie, w której wzięli również udział wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu w GZS w Łagowie pod opieką p. Agnieszki Jakubczyk, uczestniczyło wielu uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości z całej Diecezji Kieleckiej. Gościem honorowym była marszałek województwa Pani Renata Janik, która uczestniczyła również w symbolicznym sadzeniu cebulek żonkili, które od lat symbolizują pomoc dla hospicjum im. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Tegoroczna akcja inauguracyjna „Pól Nadziei” jest dla naszej szkoły szczególnie ważna, ponieważ całe przedsięwzięcie w roku 2024/2025 symbolizuje plakat wykonany na podstawie rysunku naszej uczennicy Poli Kasprzyk, która wygrała konkurs na symbol kampanii „Moje Pola Nadziei”.
Druga część akcji przebiegała w naszej szkole, gdzie 11 października 2024 roku wolontariusze SKW zasadzili cebulki żonkilowe na rabacie serca „Pól Nadziei”. Na wiosnę żonkilowe pole będzie pięknym akcentem akcji charytatywnych na rzecz hospicjum, które są zaplanowane na marzec 2025 roku.
Europejski Dzień Języków Obcych w naszej szkole
Dzień Chłopaka
Dzień Chłopaka jedyny w roku, ale gdyby ktoś zapomniał, tydzień przed świętem, na gazetce Samorządu Szkolnego pojawiła się historia obchodów tegoż dnia na świecie, sposobu celebracji w różnych krajach, najczęstszych życzenia, prezentów … Dziewczyny, w każdej klasie, złożyły swoim kolegom życzenia, wręczyły prezenty, zaprosiły na pizzę w sali z projektu Laboratoria Przyszłości. Święto Chłopaka połączyliśmy z Dniem Krawata i Dniem Kokardy. Było krawatowo i kokardowo.
Szkoła Krokodylka Tirka
7 października uczniowie klas młodszych mieli możliwość wzięcia udziału w lekcji online „ Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”. Krokodylek od lat uczy najmłodszych, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze. Grono jego przyjaciół z roku na rok powiększa się. Teraz do jego szkoły dołączyło kolejnych 15 tysięcy uczniów, w tym dzieci z Łagowa.
„Odblaskowa Szkoła” dociera do seniorów
We wrześniu nasza placówka rozpoczęła działania w ramach II Pilotażowego Konkursu „ Odblaskowa Szkoła”. Uznaliśmy, że bezpieczeństwo dzieci jest naszym priorytetem, ale nie możemy zapominać o naszych seniorach. Im to właśnie była dedykowana akcja „ Widoczny Senior” oraz „ Dzieci – Seniorom”. W ramach pierwszej akcji, dzięki uprzejmości sołtys Łagowa pani Jolanty Zielonki, rozdaliśmy przygotowane przez dzieci ulotki zachęcające do noszenia odblasków. Pani Zielonka wręczyła sołtysom poszczególnych sołectw z naszej gminy kolorowe ulotki. Druga akcja to już działanie uczestniczek koła teatralnego „ Mały Arlekin”, które rozdawały odblaskowe opaski seniorom. Wszyscy obdarowani reagowali na naszą akcję z zadowoleniem i uśmiechem.
Przedszkolaki na filmie ,,Smok Diplodok”
4 października 2024r. nasze przedszkolaki, czyli dzieci z klas 0a i 0b oraz grupy 5-latków „Smerfy” wraz z opiekunami wybrały się do kina Helis w Kielcach na film edukacyjny pt. ,,Smok Diplodok”.
Przed wyjazdem dzieci zapoznały się z regulaminem wycieczki oraz zasadami prawidłowego zachowania się w miejscach publicznym. Wizyta w kinie była dla dzieci dużym przeżyciem. Dzieciaki wróciły uśmiechnięte, zadowolone, pełne wrażeń. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci.
Flysky
3 października 2024 r. klasy szóste, wraz z opiekunami, wyjechały do Flysky – Parku Rozrywki w Kielcach. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, zapoznaniu się z zasadami BHP oraz przedstawieniu walorów rekreacyjnych trampolin, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji m.in. ścieżek akrobatycznych, trampolin sportowych, basenów wypełnionych gąbkami, ściany wspinaczkowej oraz parku linowego. Mogli z różną intensywnością bawić się oraz rywalizować między sobą.
Pobyt w tym niezwykłym miejscu, okazał się wspaniałą lekcją wychowania fizycznego. Wspólne skakanie wprawiło wszystkich w znakomity nastrój, wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii. Na pewno odwiedzimy to miejsce jeszcze raz.
Rajdy, ogniska klasowe
Korzystając z pięknej pogody, która dopisywała w ostatnich tygodniach września, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w rajdach pieszych uwieńczonych pieczeniem kiełbasek, pianek. I tak młodzież z klas: VII b i VIII b wybrała się do Sędka, gdzie skorzystali z gościnności pracowników Dziennego Domu Seniora. Uczniów klas piątych ugościli łowczy Koła Łowieckiego w Złotej Wodzie, czwartoklasiści zawędrowali do Lechówka, gdzie na terenie koło szkoły spędzili czas na wolnym powietrzu ciesząc się pięknem natury. Z kolei dzieci z Punktu Przedszkolnego i Szkoły Filialnej w Lechówku gościły na ognisku w malowniczym ogrodzie państwa Grysów.
W trakcie wspólnych wyjść najmłodsze dzieci, jaki i te trochę starsze, uczestniczyły w różnorodnych grach i zabawach, które nie tylko dostarczyły im mnóstwo radości, ale również pomogły wzmocnić więzi koleżeńskie.
Kilkukilometrowe rajdy zakończone ogniskami były doskonałą okazją do relaksu, zabawy i współpracy.
Serdeczne podziękowania składamy pani Renacie Rak oraz państwu Krystynie i Józefowi Grysom, a także panu Andrzejowi Matokowi za ciepłe przyjęcie dzieci, młodzieży i opiekunów.
„Odblaskowa Szkoła” w działaniu
3 października klasy pierwsze i trzecie wyjechały do kina Moskwa w Kielcach, aby wziąć udział w lekcji na temat cyberbezpieczeństwa oraz obejrzeć film pt. „Wielka, Mała Stopa 2. Siła w rodzinie”. Po rozmowie o niebezpieczeństwach czyhających w sieci, uczniowie szukali propozycji rozwiązań trudnych sytuacji, a następnie zobaczyli film. Chociaż pogoda w dzień wyjazdu była typowo jesienna, nasi uczniowie, którzy biorą udział w akcji „Odblaskowa Szkoła” byli świetnie przygotowani do wyjazdu. Ubrani w kamizelki odblaskowe prezentowali się świetnie, ale przede wszystkim byli widoczni i bezpieczni.
Odblaskowa Szkoła
Uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Łagowie w roku szkolnym 2024/2025 zgłosili swój udział w II edycji Świętokrzyskiego Pilotażowego Konkursu pod nazwą „Odblaskowa Szkoła".
Celem przedsięwzięcia jest promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza wśród dzieci ze szkół podstawowych. W ramach konkursu uczniowie wezmą udział w wielu akcjach i działaniach, które pomogą im zdobyć wiedzę na temat bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym
Pomoc dla powodzian
Społeczność naszej szkoły nie pozostała obojętna na dramatyczną sytuację, jaka dotknęła mieszkańców terenów południowo-zachodniej Polski objętych powodzią. Na apel Szkolnego Klubu Wolontariatu o wsparcie dla najbardziej poszkodowanych odpowiedziało jak zwykle bardzo wielu uczniów, rodziców i nauczycieli. Przez ponad dwa tygodnie wolontariusze SKW zbierali żywność trwałą, kosmetyki, chemię, środki higieniczne przy wsparciu KGW z Lechówka. Dzięki ogromnej hojności darczyńców udało się zebrać ok. 145 kg produktów,
które zostały dostarczone do Fundacji im. Stefana Artwińskiego w Kielcach zajmującej się dystrybucja pomocy dla powodzian. Składamy ogromne podziękowania całej społeczności szkolnej za tak ogromne serce i wsparcie.
Odwiedziny w Parku Legend Świętokrzyskich
O tym, że prastare Góry Świętokrzyskie kryją wiele tajemnic, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, przekonały się dzieci ze Szkoły Filialnej w Lechówku i uczniowie klasy IV„a” z GZS w Łagowie, którzy 20 września odwiedzili Park Legend Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Multimedialna i interaktywna placówka to świat pełen magii, czarownic, diabłów, świętych, nawróconych zbójów i szlachetnych rycerzy. Dzieciaki poznały legendy na temat świętokrzyskich czarownic, pielgrzyma Emeryka. Dowiedziały się, skąd wzięła się nazwa miasta Kielce i w jaki sposób pojawiło się słynne gołoborze. Największe wrażenie na zwiedzających zrobił symulowany lot na miotle. Dzięki technologii VR mogli przelecieć nad regionem mijając budynki, korony drzew, przebijając się przez chmury. Unikalne połączenie tradycji z nowoczesnością podane w nietuzinkowy sposób spotkało się z zachwytem naszych uczniów i ich opiekunów.